Tipy (nejen) pro správné čištění grilu

Léto, to je období plné zábavy, radovánek, ale především všemi oblíbeného grilování. Nadšenci do grilování určitě znají ten nádherný pocit, kdy se zahrada nebo terasa zaplní vůní šťavnatého masa, grilované zeleniny a příjemného kouře. Grilování navíc není pouze společenskou událostí, ale také uměním, které si zaslouží vaši plnou pozornost, aby byl výsledek co nejlepší a každého ohromil. Chcete-li dosáhnout dokonalého výsledku, je důležité používat nejen správné nástroje, ale také znát správné techniky a být vybaveni informacemi o nejnovějších trendech a inovacích v oblasti grilování.

Ať už jste začátečníci nebo zkušení grilovací nadšenci, připojte se k nám a objevte nové způsoby, jak si užít příjemné letní večery plné vůně a chutí. Připravte se na nejlepší grilovací zážitky a získejte užitečné tipy a triky pro grilování a čištění grilů.

tipy-pro-grilovani-1

Výběr grilu

Správný výběr grilu je klíčový nejen pro skvělé grilovací zážitky. Ať už tedy vybíráte z grilů na dřevěné uhlí, plyn, elektřinu nebo grilů s infračerveným zářičem, mějte na paměti jednoduchost a praktičnost jeho čištění.

Odnímatelný grilovací rošt je velkou výhodou, jelikož jej snadno vyndáte a umyjete.

Stejně tak je důležité se zaměřit na materiál grilu - volte z odolných a snadno udržovatelných materiálů, které odolají náročnému používání. Oblíbenou volbou jsou grily z nerezové oceli, která odolává korozi a velice snadno se čistí. Další možností je například litina, která má schopnost rovnoměrně distribuovat teplo.

Při výběru je také vhodné zvážit dostupnost a variabilitu příslušenství. Například odkládací plochy, případné rošty, tepelné regulační systémy nebo boční plynový hořák mohou přinést vašemu grilování zcela nový rozměr a usnadnit práci s připravovanými pokrmy.

Pár tipů pro grilování

 • Předehřejte gril na správnou teplotu, aby se jídlo nepřipékalo. Využít můžete například praktický teploměr, který vám pomůže zajistit, že se jídlo na rošt nepřilepí.
 • Dbejte na správné rozmístění a rozpálení žhavého uhlí nebo nastavení plynového hořáku, aby se teplo rovnoměrně rozložilo
 • Pravidelně kontrolujte teplotu grilu a vyvarujte se prudkému otevírání poklopu, abyste udrželi stálý teplotní režim. Stejně tak můžete teploměrem kontrolovat teplotu vašeho masa, abyste dosáhli těch nejlepších výsledků.
 • Využijte marinád. Použití marinád na maso před grilováním dodá jídlu výraznou chuť a šťavnatost. Experimentujte s různými druhy marinád a dodejte svému jídlu unikátní chuť.
 • Využívejte kvalitních produktů a pomůcek. K dosažení dokonalého grilování je vhodné mít k dispozici produkty a pomůcky, které ulehčí vaši práci - od grilovacích kleští a špachtlí, po speciální grilovací košíky a misky na delikátní potraviny jako ryby nebo zeleninu.
 • Grilování je výbornou příležitostí k přípravě čerstvých a kvalitních surovin. Vybírejte vždy kvalitní maso, ryby, zeleninu, ale také ostatní přísady. Využijte sezónní produkty a experimentujte s různými recepty.
 • Seznamte se s různými grilovacími technikami, jako je přímé grilování, nepřímé grilování nebo kombinace obou. Každá technika poskytuje odlišené výsledky a umožňuje různé přístupy k přípravě jídel.
 • Nezapomínejte na bezpečnost a udržujte hygienu. Dodržování správných teplot grilování a hygienických postupů při manipulaci s potravinami vám zajistí dokonalé grilovací zážitky plné chutí a radosti.,

tipy-pro-grilovani-2

Údržba grilu

Údržba grilu by určitě neměla být pouze jednorázovou záležitostí. Důkladné čištění po každém použití je naprosto nezbytné a zahrnuje nejen čištění grilovacího roštu, ale také vnitřních částí grilu, jako je nádoba na uhlí nebo plynový hořák. Důkladné vyčištění a ochrana grilu před nepříznivými povětrnostními podmínkami vám ušetří čas a námahu při jarní přípravě. Dbejte tedy na to, aby gril zůstal v perfektním stavu i před zimou.

Po grilování přichází všem známý okamžik, kdy musíte vyčistit grilovací rošt. Ten je nejlepší očistit ještě za tepla, kdy jsou připečené zbytky jídla snadněji odstranitelné. Pokud nemáte speciální čistící pomůcky, můžete využít i běžně dostupných předmětů z Vaší domácnosti.

Pro ekologické čištění můžete využít několika "babských rad":

 • Alobal - ten může sloužit, jako náhrada standardního kartáče. Vytvořte z něj kuličku a použijte jej k oškrábání připečených zbytků jídla.
 • Pivo - byť se tento způsob může zdát poměrně nezvyklý, kartáč namočený do zbytku vašeho chmelového nápoje je skvělým pomocníkem pro důkladné čištění vašeho grilu.
 • Cibule - cibuli stačí rozpůlit, napíchnout třeba na grilovací vidličku a horký grilovací rošt jí potřít. Cibule uvolní šťávy, které pomohou relativně snadno rozpustit mastnotu a špínu.
 • Jedlá soda - ta nachází své využití při čištění na mnoha místech a čištění grilu není žádnou výjimkou. Smícháním vody a jedlé sody si vytvořte čistící pastu, kterou nanesete na špinavý gril a pomocí kartáčku odstraníte mastnotu rad dva.
 • Ocet - stejně jako jedlá soda, i ocet je oblíbeným ekologickým čističem na mnoha místech v domácnosti - především v kuchyni. Pro čištění grilu si připravte směs octa a vody v poměru 1:1, naplňte s ní rozprašovač a gril s ní po grilování postříkejte. Po chvíli působení kartáčkem odstraňte nečistoty. Tato směs se skvěle doplňuje s použitím čistící pasty z jedlé sody, čímž dosáhnete důkladnějšího vyčištění roštu.

Samozřejmostí existují i speciální přípravky pro čištění vašeho grilu, jejichž směsi jsou přímo určeny na odstraňování zbytků jídla a mastnoty. Ať už tedy využijete například čistič na gril PE-PO nebo odmašťující čistič Sanytol - tyto přípravky promění čištění grilu v jednoduchou proceduru a pomohou vám dosáhnout dokonalého výsledku.

 tipy-pro-grilovani-3

Bavte se při grilování a věnujte trochu péče údržbě svého grilu. Vaše grilování bude nejen chutnější, ale také bezproblémové díky dokonale čistému a správně udržovanému grilu.

Nyní, když znáte tyto užitečné tipy a triky, můžete se těšit na skvělé grilovací zážitky a náš e-shop Housewares.cz, kde najdete široký výběr grilů a příslušenství, vám pomůže vytvořit dokonalá setkání plná chutí a radosti z grilování. Užijte si nezapomenutelné chvíle s rodinou a přáteli při grilování na vašem perfektně udržovaném a připraveném grilu!