Blog

Vlhkost v bytě - vliv, příčiny a vše, co byste měli vědět

Vlhkost v bytě - vliv, příčiny a vše, co byste měli vědět

Vlhkost v bytě - častý problém, který již řešila spousta z nás a může mít mnoho příčin (pára z kuchyně, špatná izolace bytu či domu, ...), ale také negativně ovlivnit váš domov i zdraví.

Jaká by měla být optimální vlhkost v bytě či domě a jak problémy s nadměrnou vlhkostí řešit? Nejen na tyto otázky si odpovíme v dnešním článku.

Správná vlhkost vzduchu je důležitou a prospěšnou součástí každé spokojené a zdravé domácnosti. Při nízké nebo naopak vysoké vlhkosti nastávají problémy, a proto je nutné se jí věnovat nejen u starých domů, v zimních měsících nebo v přímořských oblastech. Vlhkost má mnoho podob a je tu s námi po celý rok.

vlhkost-1

Třídy vlhkosti

Vlhkost vzduchu v bytě či domě, což je vlastně vodní pára rozptýlená ve vzduchu, se primárně dělí na několik typů vlhkosti:

 • Absolutní vlhkost
  • Absolutní vlhkost závisí na klimatu a zeměpisných podmínkách. Nejvyšší vlhkost bychom nalezli v oblasti rovníku a směrem od něho se snižuje, od přímořských oblastí směrem k těm horským. Absolutní vlhkost však není závislá na teplotě.
  • Jedná se o vyjádření skutečného množství vodní páry ve vzduchu a lze ji vyjádřit jako hmotnost vodní páry na 1m3.
  • V některých případech se také označuje jako vlhkostní poměr.
 • Specifická vlhkost
  • Specifickou vlhkost lze vyjádřit jako poměr hmotnosti vodní páry vůči celkové hmotnosti vzduchu.
  • Zůstává konstantní bez ohledu na tlak a teplotu.
  • Označuje se také jako hmotnostní koncentrace.
 • Relativní vlhkost
  • Relativní vlhkost je narozdíl od absolutní a specifické vlhkosti plně závislá na teplotě. Při vyšších teplotách relativní vlhkost klesá, zatímco při nižších se naopak zvyšuje.
  • Jedná se poměr množství vlhkosti ve vzduchu vůči množství, které je vzduch za určité teploty a tlaku schopen pojmout - vyjádřené v procentech.
  • Při 100% vlhkosti vzduchu již více vlhkosti (resp. vodních par) nedokáže pojmout a všechna další vodní pára se tak kondenzuje nebo mění na mlhu.

Vliv vlhkosti vzduchu na organismus

Zvýšená vlhkost v bytě či domě může vyvolat různé nemoci, jako je astma, problémy se srdcem a další. Zároveň také k tvorbě plísní, které mohou způsobit další závažná onemocnění.

Stejně tak i nízká vlhkost v bytě či domě může způsobit závažné onemocnění dýchacích cest. Při pohybu v prostředí se suchým vzduchem také můžete pociťovat zvýšenou únavu, pálení očí nebo suchost pokožky.

vlhkost-2

Projevy nízké a vysoké vlhkosti vzduchu

Některé z projevů špatné vlhkosti vzduchu dokážete objevit sami.

Například v případě vysoké vlhkosti jako: orosená okna, vlhké zdi, plíseň, hnijící dřevo, zatuchlý vzduch, drolení omítky, koroze na kovech, příliš dlouho schnoucí prádlo.

Nízká vlhkost se zase může projevit jako: rozlepené nebo popraskané dřevo, zvýšená prašnost, výboje statické elektřiny, pocit chladu.

Co považujeme za nízkou vlhkost vzduchu?

Při běžné pokojové teplotě 20 °C se za nízkou vlhkost vzduchu považuje ta pod hranicí 40 %.

Co považujeme za vysokou vlhkost vzduchu?

Při běžné pokojové teplotě 20 °C se za vysokou vlhkost vzduchu považuje ta nad hranicí 60 %.

Příčiny vysoké vlhkosti vzduchu

Ačkoliv za zvýšením vlhkosti vzduchu může stát více faktorů, mezi nejčastější patří:

 • špatná hydroizolace,
 • nesprávně provedení zateplení,
 • celková špatná izolace domu,
 • zatékání vody do interiéru,
 • porušené přívody vody,
 • pronikání vody / deště - porušená střešní krytina, nekvalitní oplechování, špatné utěsnění spár,
 • vodní páry z vaření, žehlení, praní, sušení prádla, sprchování.

Správná vlhkost vzduchu v bytě či domě

Chcete se doma cítit dobře? Udržujte tak správnou teplotu a vlhkost v domácnosti. Oboje spolu totiž úzce souvisí: pokud je relativní vlhkost správná, člověk lépe vnímá teplotu a nemá tendenci přetápět.

vlhkost-3

Jaká je správná vlhkost v bytě?

Ideální vlhkost vzduchu při pokojové teplotě 20 °C by se měla pohybovat mezi 40 % a 60 %. Především od podzimu do jara se do domácnosti může dostat více vlhkosti vlivem chladnějšího a vlhkého počasí venku. Proto je důležité udržovat optimální vlhkost v bytě či domě. V zimních měsících je například doporučená vlhkost vzduchu 45-60 %, zatímco v létě by se měla vlhkost vzduchu pohybovat mezi 40-55 %.

Vlhkost vzduchu v bytě můžete změřit vlhkoměrem Bývá součástí některých domácích teploměrů nebo jej lze pořídit samostatně.

Jak snížit vlhkost v bytě?

Správné větrání

Základním a jednoduchým trikem, jak se zbavit nadměrné vlhkosti v bytě je správné větrání. Zvláště pokud máte plastová okna, která utěsní místnost a zabraňují proudění vzduchu. Větrání by mělo být krátké, intenzivní a časté. Pro správné větrání se řiďte jednoduchou zásadou: čím je venku chladněji, tím větráme kratší dobu. Zatímco v létě můžete nechat okna otevřená až půl hodiny a na jaře a na podzim mezi 10 a 20 minutami, v zimě by doba větrání neměla překročit 6 minut. Důležité je, abyste větrali několikrát za den, ideálně 3 – 4 krát. Při rychlém, ale častějším větrání, se sice ochladí vzduch, ale stěny a podlahy zůstanou teplé, a tím dojde k minimálním teplotním ztrátám.

Větrat byste měli, když vstanete, ale také v závislosti na vlhkosti v místnosti. Větrání by mělo být samozřejmostí po vaření či v koupelně po sprchování.

Větrání uzpůsobte venkovnímu počasí - nemělo by se větrat za deště.

Odvlhčovač vzduchu

Využít můžete také odvlhčovače, které sbírají vlhkost ze vzduchu, lze je jednoduše přemísťovat. Případně vsaďte na pohlcovače vlhkosti – většinou plastové nádoby, do nichž se vkládají tablety či granule, které následně absorbují vlhkost ze vzduchu a přeměňují ji na vodu, kterou jednoduše vylijete.

Pohlcování par v kuchyni a koupelně

Zaměřte se i na vhodné sušení prádla, pokud je to možné, sušte ho v místnostech s oknem. Dbejte také na dostatek prostoru kolem sušáku, aby nic nebránilo proudění vzduchu. V kuchyni pak nejvíce vlhkosti vzniká při vaření, proto zajistěte dostatečné větrání a umístěte do kuchyně digestoř. A nezapomínejte ji pravidelně čistit. Do koupelny pořiďte výkonný ventilátor a po sprše ho nechejte zapnutý alespoň 15–30 minut.

Rostliny pohlcující vlhkost

Posledním tipem jsou rostliny, které pohlcují vlhkost. K takovým rostlinám patří například kapradiny, břečťany, tilandsie, lopatkovec, dypsis a další.

Jak zvýšit vlhkost v bytě?

I nízká vlhkost v bytě může způsobovat nejrůznější zdravotní problémy, je proto vhodné ji cíleně zvyšovat. Co pomůže?

Rostliny zvlhčující vzduch

Je obecně známo, že mnohé zelené rostliny zvyšují vlhkost v interiéru. Pořiďte si domů například fíkovníky, filodendrony, banánovníky nebo okrasné traviny.

Evaporační zvlhčovače

Tyto tzv. zvlhčovače vzduchu s přirozeným odparem nasávají vzduch z místnosti, který pak pomocí mokrých filtračních rohoží obohacují o vlhkost a opět uvolňují do prostoru. Můžete je využít i ve větších místnostech.

Parní zvlhčovače

Parní zvlhčovače, zvané také jako odpařovače, jsou vhodné zejména do větších místností. Fungují tak, že se voda uvnitř zařízení pomocí topného tělíska zahřívá na teplotu vyšší než bod varu a následně se mění na páru. Ta se ve speciální komoře zchladí a zároveň smísí se vzduchem. Dalo by se říct, že fungují velmi podobně jako varná konvice.

Kávový průvodce pro gurmány: Klíčové faktory pro vynikající chuť a aroma

Kávový průvodce pro gurmány: Klíčové faktory pro vynikající chuť a aroma

Káva je neodmyslitelnou součástí každodenního rituálu mnoha lidí po celém světě, přináší nejen povzbudivé účinky, ale také unikátní chuťový zážitek. Není nic lepšího, než si dopřát chvilku jen pro sebe, usadit se s lahodným šálkem do oblíbeného křesla nebo na terasu a vychutnat si její opojnou vůni a lahodné aroma. Mnozí z nás se však mohou setkat s nepříjemným zklamáním, když káva prostě nechutná tak, jak bychom si přáli nebo očekávali.

Kde se tedy může stát chyba a jak dosáhnout dokonalosti? Pojďte se společně s námi podívat na několik tipů a zásad, které dodržovat při přípravě kávy tak, aby váš den začínal ještě o něco lépe.

Kvalitní kávová zrna

Jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících chuť a aroma kávy jsou samozřejmě kávová zrna. Existuje mnoho různých odrůd z rozličných regionů a zemí - každá s vlastními charakteristikami. Při výběru kávových zrn je tedy velice důležité dbát na jejich čerstvost a kvalitu.

Kvalitní kávová zrna mohou být označena jako "specialty coffee" a pocházejí z renomovaných plantáží. Tyto kávy mají vyšší kvalitu a jsou často pěstovány a zpracovávány s větší péčí.

Mezi populární odrůdy patří například Arabika, Robusta a Liberika, přičemž Arabika je obecně považována za kvalitnější s jemnější a bohatší chutí.

Ať už máte raději silnější kávu, kávu s příchutí nebo si jen chcete dopřát šálek při práci, doporučujeme kupovat kávu od důvěryhodných zdrojů a kontrolovat datum pražení na obalu. Čerstvě pražená káva poskytuje nejlepší chuť a aroma, a proto je vhodné ji konzumovat co nejdříve po pražení.

kavovy-pruvodce-1

Zrnková vs mletá káva vs instantní káva

Volba mezi formou, ve které můžete kávu zakoupit, hraje významnou roli v dosažení dokonalého šálku kávy.

Zrnková káva má zásadní výhodu v déle trvající čerstvosti, neboť rozemletím se plochy kávových zrn vystaví vzduchu a rychleji oxidují. Zároveň získáváte kontrolu nad mletím podle svých představ a preferované metody přípravy kávy.

Mletá káva je snadno připravená k použití a nevyžaduje žádné další mletí, což je ideální pro rychlý a jednoduchý způsob přípravy kávy. Mletou kávu lze zakoupit v různých stupních mletí, které jsou přizpůsobené konkrétním metodám přípravy (espresso, french press, drip apod.). Při použití této kávy není zapotřebí investovat do mlýnku na kávu, což je příjemnější a ekonomičtější řešení pro ty, kteří nemají specifické požadavky a chtějí si jen vychutnat svůj šálek kvalitní kávy.

Instantní káva je nejrychlejším a nejjednodušším způsobem přípravy kávy. Nabízí však omezenější chuťové možnosti, nemá často stejně bohatou chuť a aroma, jako zrnková nebo mletá káva, což může být pro některé milovníky velkou nevýhodou. Pokud si ceníte kvality a autenticity kávy, pravděpodobně nebude instantní káva tou nejlepší volbou, avšak pokud je pro vás důležitá rychlost a pohodlí při přípravě, instantní káva může být praktickou volbou. Instantní káva má dlouhou trvanlivost, snadno se skladuje, nevyžaduje speciální vybavení a je velmi jednoduchá na přípravu.

Rozhodnutí o tom, která forma kávy je pro vás nejlepší, závisí na vašich individuálních potřebách a preferencích - každá z forem má své vlastní rozdíly a výhody.

Důležitost mletí kávy

Mletí kávy je dalším kritickým prvkem při přípravě kávy. Hrubost mletí ovlivňuje rychlost extrakce a tím i chuť kávy. 

Mlýnek na kávu s nastavitelnou hrubostí mletí je pro kávové nadšence skvělou investicí. Umožní vám připravit kávu přesně podle vašich představ a preferencí. Pro espresso potřebujete jemně mletou kávu, aby byla voda schopna rychle projít kávovým lůžkem a vytvořit bohatou pěnu, známou jako crema. Na druhé straně pro french press použijte hrubě namletou kávu, což umožní delší dobu extrakce a bohatší chuťový profil.

Pokud nemáte mlýnek, můžete si nechat kávu namlít přímo v obchodě, avšak tímto způsobem může káva ztratit na její čerstvosti, neboť mletá káva rychleji oxiduje a ztrácí aroma.

Experimentování s různými stupni mletí je zábavným způsobem, jak objevovat nové chutě a rozvíjet své kávové dovednosti.

kavovy-pruvodce-5

Příprava kávy

Svět kávy nabízí širokou škálu metod přípravy a každá z nich přináší své vlastní jedinečné vlastnosti a chuťové nuance. Od tradičních metod, jako je french press nebo moka konvička, až po moderní techniky, jako je aeropress nebo chemex - existuje spousta možností k objevování nových kávových zážitků. Použití vhodných pomůcek a doplňků je zároveň klíčové pro dosažení požadovaného výsledku.

Čistota zařízení

Bez ohledu na to, zda používáte rychlovarnou konvici, moka konvičku, french press, džezvu nebo automatický kávovar, pravidelné čištění je nezbytnou součástí přípravy kávy a klíčovým faktorem ovlivňujícím výslednou chuť kávy. Stará kávová usazenina a mastnoty mohou negativně ovlivnit chuť kávy a způsobit nežádoucí pachuť. Doporučujeme spotřebiče čistit jemnými čistícími prostředky a důkladně je opláchnout tak, aby nezůstaly žádné zbytky čistících látek, které by mohly ovlivnit chuť kávy.

Kvalita vody

Zatímco někteří si nemusí všímat rozdílu mezi použitím vody z vodovodu a filtrované nebo balené vody, pravdou je, že nečistoty a nežádoucí příměsi v běžné vodě mohou ovlivnit výslednou chuť kávy. Filtrovaná voda, která je zbavena chlóru a dalších nečistot, je pro přípravu kávy často doporučována.

Správný poměr kávy a vody

Přesné množství a poměr kávy vůči vodě závisí na preferencích jednotlivce a použité metodě přípravy. Obecně však platí, že pro klasický šálek kávy (asi 180 ml) se doporučuje použít 1 až 2 lžičky mleté kávy. Pokud máte raději silnější kávu, můžete přidat více kávy nebo naopak pro lehčí chuť množství kávy snížit.

Některé metody přípravy, jako je french press nebo aeropress, mohou vyžadovat jiný poměr kávy a vody. Například pro french press se obvykle používá hrubě mletá káva a poměr se pohybuje kolem 1:15 (1 gram kávy na 15 ml vody). Espresso naopak používá poměr 1:1 (například 18 gramů kávy na 18 ml vody).

Důležité je experimentovat s různými poměry, dokud nenajdete ten správný, který vám nejvíce vyhovuje a přináší ten nejlepší kávový zážitek.

Teplota a doba extrakce

Dbát bychom měli také na teplotu vody, která by se měla pohybovat mezi 90 - 96°C, aby se uvolnila plná škála aromatických látek z kávových zrn. Pokud je voda příliš horká, může dojít k "nadextrakci" a příliš hořké chuti - naopak příliš nízká teplota může vést k vodnaté chuti.

Doba extrakce, tedy doba, po kterou je káva vystavena horké vodě, také ovlivňuje chuť a aroma kávy. Kratší doba je vhodná pro espresso, kde se extrahuje pouze několik sekund, zatímco metody jako french press vyžadují delší dobu extrakce - obvykle 3 až 4 minuty.

Pravidelným experimentováním s časem a teplotou extrakce naleznete tu nejlepší kombinaci pro dosažení požadované chuti.

kavovy-pruvodce-2

Skladování kávy

Kávu bychom měli skladovat tak, abychom minimalizovali čas, během kterého ztrácí své aroma. Důležité je také minimalizovat expozici kávy vzduchu, vlhkosti, teplu a světlu, které mohou způsobit oxidaci a zhoršení chuti. Proto je nejlepší skladovat kávu ve vzduchotěsné dóze. Neskladujte kávu v lednici, neboť vlhkost v ní může způsobit kondenzaci na kávových zrnech a negativně ovlivnit chuť a aroma.

Nápoje na bázi kávy

Káva může sloužit také jako základ pro mnoho dalších oblíbených nápojů. Například cappuccino, latté, macchiato, flat white, affogato a mnoho dalších. Příprava těchto nápojů vyžaduje trochu zručnosti a tréninku, což je ale také skvělý způsob, jak se vychutnat různorodost kávových zážitků bez nutnosti návštěvy kavárny.

Příprava latte artu, což je umělecké zdobení na povrchu cappuccina nebo latté, je dalším způsobem, jak si vychutnat kávu nejen chuťově, ale i vizuálně.

kavovy-pruvodce-3

Ať už máte rádi bohaté, jemnější nebo ovocné tóny, skvělá káva vás dokáže potěšit v každé podobě. S vaší láskou k tomuto nápoji a znalostmi nejen z tohoto článku můžete proměnit každý šálek v malou lahůdku a povznést cestu za šálkem horké kávy k dokonalosti. Ať už jste začátečníci nebo pokročilí kávoví nadšenci, klíčem k vylepšení vašich kávových dovedností je experimentování a otevřenost novým metodám a odrůdám kávy. Bez ohledu na vaše preference je káva překrásným nápojem, který nám může dopřát okamžiky radosti a povznést naši duši.

Takže si dejte čas, abyste si užili výběr, přípravu a požitek z lahodné kávy. Ať už si ji dopřáváte sami pro sebe, nebo ji sdílíte s blízkými, káva nás spojuje a přináší do našich životů vzrušující a povzbudivé momenty.

Tipy (nejen) pro správné čištění grilu

Tipy (nejen) pro správné čištění grilu

Léto, to je období plné zábavy, radovánek, ale především všemi oblíbeného grilování. Nadšenci do grilování určitě znají ten nádherný pocit, kdy se zahrada nebo terasa zaplní vůní šťavnatého masa, grilované zeleniny a příjemného kouře. Grilování navíc není pouze společenskou událostí, ale také uměním, které si zaslouží vaši plnou pozornost, aby byl výsledek co nejlepší a každého ohromil. Chcete-li dosáhnout dokonalého výsledku, je důležité používat nejen správné nástroje, ale také znát správné techniky a být vybaveni informacemi o nejnovějších trendech a inovacích v oblasti grilování.

Ať už jste začátečníci nebo zkušení grilovací nadšenci, připojte se k nám a objevte nové způsoby, jak si užít příjemné letní večery plné vůně a chutí. Připravte se na nejlepší grilovací zážitky a získejte užitečné tipy a triky pro grilování a čištění grilů.

tipy-pro-grilovani-1

Výběr grilu

Správný výběr grilu je klíčový nejen pro skvělé grilovací zážitky. Ať už tedy vybíráte z grilů na dřevěné uhlí, plyn, elektřinu nebo grilů s infračerveným zářičem, mějte na paměti jednoduchost a praktičnost jeho čištění.

Odnímatelný grilovací rošt je velkou výhodou, jelikož jej snadno vyndáte a umyjete.

Stejně tak je důležité se zaměřit na materiál grilu - volte z odolných a snadno udržovatelných materiálů, které odolají náročnému používání. Oblíbenou volbou jsou grily z nerezové oceli, která odolává korozi a velice snadno se čistí. Další možností je například litina, která má schopnost rovnoměrně distribuovat teplo.

Při výběru je také vhodné zvážit dostupnost a variabilitu příslušenství. Například odkládací plochy, případné rošty, tepelné regulační systémy nebo boční plynový hořák mohou přinést vašemu grilování zcela nový rozměr a usnadnit práci s připravovanými pokrmy.

Pár tipů pro grilování

 • Předehřejte gril na správnou teplotu, aby se jídlo nepřipékalo. Využít můžete například praktický teploměr, který vám pomůže zajistit, že se jídlo na rošt nepřilepí.
 • Dbejte na správné rozmístění a rozpálení žhavého uhlí nebo nastavení plynového hořáku, aby se teplo rovnoměrně rozložilo
 • Pravidelně kontrolujte teplotu grilu a vyvarujte se prudkému otevírání poklopu, abyste udrželi stálý teplotní režim. Stejně tak můžete teploměrem kontrolovat teplotu vašeho masa, abyste dosáhli těch nejlepších výsledků.
 • Využijte marinád. Použití marinád na maso před grilováním dodá jídlu výraznou chuť a šťavnatost. Experimentujte s různými druhy marinád a dodejte svému jídlu unikátní chuť.
 • Využívejte kvalitních produktů a pomůcek. K dosažení dokonalého grilování je vhodné mít k dispozici produkty a pomůcky, které ulehčí vaši práci - od grilovacích kleští a špachtlí, po speciální grilovací košíky a misky na delikátní potraviny jako ryby nebo zeleninu.
 • Grilování je výbornou příležitostí k přípravě čerstvých a kvalitních surovin. Vybírejte vždy kvalitní maso, ryby, zeleninu, ale také ostatní přísady. Využijte sezónní produkty a experimentujte s různými recepty.
 • Seznamte se s různými grilovacími technikami, jako je přímé grilování, nepřímé grilování nebo kombinace obou. Každá technika poskytuje odlišené výsledky a umožňuje různé přístupy k přípravě jídel.
 • Nezapomínejte na bezpečnost a udržujte hygienu. Dodržování správných teplot grilování a hygienických postupů při manipulaci s potravinami vám zajistí dokonalé grilovací zážitky plné chutí a radosti.,

tipy-pro-grilovani-2

Údržba grilu

Údržba grilu by určitě neměla být pouze jednorázovou záležitostí. Důkladné čištění po každém použití je naprosto nezbytné a zahrnuje nejen čištění grilovacího roštu, ale také vnitřních částí grilu, jako je nádoba na uhlí nebo plynový hořák. Důkladné vyčištění a ochrana grilu před nepříznivými povětrnostními podmínkami vám ušetří čas a námahu při jarní přípravě. Dbejte tedy na to, aby gril zůstal v perfektním stavu i před zimou.

Po grilování přichází všem známý okamžik, kdy musíte vyčistit grilovací rošt. Ten je nejlepší očistit ještě za tepla, kdy jsou připečené zbytky jídla snadněji odstranitelné. Pokud nemáte speciální čistící pomůcky, můžete využít i běžně dostupných předmětů z Vaší domácnosti.

Pro ekologické čištění můžete využít několika "babských rad":

 • Alobal - ten může sloužit, jako náhrada standardního kartáče. Vytvořte z něj kuličku a použijte jej k oškrábání připečených zbytků jídla.
 • Pivo - byť se tento způsob může zdát poměrně nezvyklý, kartáč namočený do zbytku vašeho chmelového nápoje je skvělým pomocníkem pro důkladné čištění vašeho grilu.
 • Cibule - cibuli stačí rozpůlit, napíchnout třeba na grilovací vidličku a horký grilovací rošt jí potřít. Cibule uvolní šťávy, které pomohou relativně snadno rozpustit mastnotu a špínu.
 • Jedlá soda - ta nachází své využití při čištění na mnoha místech a čištění grilu není žádnou výjimkou. Smícháním vody a jedlé sody si vytvořte čistící pastu, kterou nanesete na špinavý gril a pomocí kartáčku odstraníte mastnotu rad dva.
 • Ocet - stejně jako jedlá soda, i ocet je oblíbeným ekologickým čističem na mnoha místech v domácnosti - především v kuchyni. Pro čištění grilu si připravte směs octa a vody v poměru 1:1, naplňte s ní rozprašovač a gril s ní po grilování postříkejte. Po chvíli působení kartáčkem odstraňte nečistoty. Tato směs se skvěle doplňuje s použitím čistící pasty z jedlé sody, čímž dosáhnete důkladnějšího vyčištění roštu.

Samozřejmostí existují i speciální přípravky pro čištění vašeho grilu, jejichž směsi jsou přímo určeny na odstraňování zbytků jídla a mastnoty. Ať už tedy využijete například čistič na gril PE-PO nebo odmašťující čistič Sanytol - tyto přípravky promění čištění grilu v jednoduchou proceduru a pomohou vám dosáhnout dokonalého výsledku.

 tipy-pro-grilovani-3

Bavte se při grilování a věnujte trochu péče údržbě svého grilu. Vaše grilování bude nejen chutnější, ale také bezproblémové díky dokonale čistému a správně udržovanému grilu.

Nyní, když znáte tyto užitečné tipy a triky, můžete se těšit na skvělé grilovací zážitky a náš e-shop Housewares.cz, kde najdete široký výběr grilů a příslušenství, vám pomůže vytvořit dokonalá setkání plná chutí a radosti z grilování. Užijte si nezapomenutelné chvíle s rodinou a přáteli při grilování na vašem perfektně udržovaném a připraveném grilu!

Solární svítidla - ekologické a stylové osvětlení pro Vaši zahradu

Solární svítidla - ekologické a stylové osvětlení pro Vaši zahradu

Krásná zahrada je odrazem vaší péče o bydlení - proč ji tedy neukázat i v noci? Zahradní osvětlení je nedílnou součástí vybavení, které zajišťuje nejen estetický dojem, ale také přináší společně s příjemnou atmosférou také funkčnost. Pro ty, kteří hledají efektivní a ekologický způsob osvětlení jsou tu solární svítidla. A právě pro takové dnes přinášíme bližší pohled na tato úžasná zařízení.

Solární svítidla - příroda je na vaší straně

Solární svítidla přinášejí mnoho výhod oproti tradičnímu osvětlení. Jednou z hlavních výhod je jednoduchá instalace, která nevyžaduje složité pokládání napájecích kabelů. Dále pak ekologický způsob získávání energie ze slunečního záření, který nezatěžuje životní prostředí. Baterie se tak může nabíjet přes den a v noci poskytnout dostatek světla na osvětlení chodníků, jezírek nebo jiných dekorací ve vaší zahradě. Díky inteligentnímu designu s čidlem se svítidla navíc automaticky zapnout a vy se tak nemusíte o nic starat. Některé z modelů jsou také vybaveny pohybovým senzorem (jako například toto praktické světlo ke dveřím) a rozsvěcují se pouze při detekci pohybu.

Životnost, jednoduchá údržba a montáž

Dobrou zprávou je, že životnost solárních svítidel je poměrně dlouhá. Kvalitní svítidla jsou navržena tak, aby vydržela i v nepříznivých podmínkách a dopřála vám tak svícení po několik sezón. Stejně tak se není potřeba obávat náročné údržby - stačí pravidelně kontrolovat a čistit solární panely tak, aby byly schopny efektivně absorbovat sluneční energii. Veškerá solární svítidla v naší nabídce jsou navíc konstruována tak, aby byla jejich montáž naprosto bezproblémová. Světlo stačí buď nasunout na plot, zapíchnout do země, přilepit nebo pár šrouby přilepit na zeď. Žádné složité skládání, tahání kabelů nebo jiné nepříjemné zápasení s instalací. Díky absenci kabelů tak můžete osvětlit i ty nejzapadlejší kouty vaší zahrady.

solarni-svetla-cover

Solární svítidla nejen pro zahradu

Ačkoliv jsou solární svítidla primárně určena pro venkovní použití, mohou být v některých případech využita také v interiéru. Pokud tedy hledáte způsob, jak přidat do svého domova nebo terasy jemné a útulné osvětlení, solární svítidla jsou skvělou volbou. Umístění však volte tak, aby měl solární panel svítidla dostatek světla (například poblíž okna), což umožní nabíjení baterie během dne a večer si můžete užívat příjemného světla. Skvělým místem pro umístění solárního svítidla může být také váš balkon nebo můžete využít solárních lampionů a solárních řetězů, které jsou skvělým doplňkem vašeho domova.

Světlo pro každého

V našem sortimentu naleznete širokou škálu solárních svítidel, která se liší výkonem, designem a rozměry. Každý si tak může vybrat přesně to, které nejlépe vyhovuje jeho potřebám a vkusu. Vybírat můžete z různých druhů svícení, barevných variant, typů upevnění - ať už preferujete moderní design, rustikální atmosféru nebo romantické osvětlení, naše solární svítidla vám nabídnou bohatý výběr.

solarni-svetla-vyber

Tipy pro instalaci a umístění solárních svítidel

Správná instalace a umístění svítidel je klíčová pro jejich optimální fungování. Zde je několik základních tipů, které vám pomohou:

 • Vyberte místo, kde je po většinu dne dostatek slunečního světla. To zajistí, že solární panely dostanou potřebnou energii a baterie se stihnout dobít na večerní svícení. Sluneční paprsky proniknou i přes mraky a solární osvětlení se tak dobíjí i v zatažených dnech. Je však potřeba pamatovat na to, že v takových dnech, zimě nebo na podzim se světla dobíjí pomaleji a provozní doba tak bude kratší.
 • Pravidelně kontrolujte a čistěte solární panely od nečistot, které by mohly snížit jejich účinnost.
 • Zvolte správný typ solárního svítidla pro danou oblast vaší zahrady. Například vstupní brána vyžaduje silnější osvětlení než ozdobné květinové záhony.
 • Mějte na paměti, že i když jsou solární svítidla odolná vůči povětrnostním vlivům, je vždy dobré se vyhýbat extrémním podmínkám, jako jsou silné bouřky nebo silný vítr.

Bavte se s krásným osvětlením

Solární svítidla jsou skvělou volbou pro ty, kdo chtějí nejen krásné osvětlení, ale také šetrné řešení k životnímu prostředí a snadnou instalaci. Objevte svět solárního osvětlení a vytvořte si dokonalou atmosféru ve své zahradě.

solarni-svetla-1

Nyní je čas přidat světlo do vašeho života a rozjasnit svůj domov pomocí solárních svítidel. Ať už si vyberete praktické svítidlo pro osvětlení cest nebo dekorativní produkty pro romantickou atmosféru, solární svítidla vám umožní vychutnat si krásu zahrady i večerních chvil.

Přejeme vám mnoho radosti a pohodlí ve vašem domově!